Beden Eğitimi

BEDEN EĞİTİMİ
 

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Ortaokulu olarak Beden Eğitimi ve Spor Derslerindeki temel amacımız öğrencilerimize;

  • Sağlık için spor bilincini kazandırmak,
  • Fiziksel aktiviteler yaptırarak temel hareket ve birleştirilmiş hareket becerilerini kazandırmak,
  • Takım ve bireysel sporlara ait özelleşmiş hareket becerilerini kazandırıp bu sporlarla ilgili teorik bilgilendirmeler yapmak,
  • Spor kültürünü kazandırmak, 
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün spora ve sporcuya verdiği önemi kavratmak,
  • Milli bayram ve resmi törenlerde sportif faaliyetler sergilemesine katkı sağlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda okulumuz Beden Eğitimi ve Spor dersi müfredatında yer alan hareket, zindelik ve kişisel-sosyal gelişim öğrenme alanlarına ait kazanımları öğrencilerimize aktarmak için çalışmalar yapılmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Zümresi olarak her eğitim-öğretim yılında I. ve II. dönem başında olmak üzere öğrencilerimize fiziksel uygunluk ölçüm testleri uygulamaktadır. Dünya standartlarını baz alarak yapılan ölçümler sonrasında öğrencilerimize geri bildirimler verip fiziksel uygunluk düzeylerini iyileştirici ve koruyucu egzersiz önerilerinde bulunulmaktadır. 

Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk ölçüm içeriği: Boy-kilo ölçümü, esneklik ölçümü, mekik testi, şınav testi ve mekik koşusu testi. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz öğrenme alanlarımızdan yola çıkarak;

Temel hareket ve birleştirilmiş hareket becerilerinin kazandırılması, sağlık ve zinde olmak için ihtiyaç duyduğu fiziksel aktivite düzeyini belirlemesi için 5. ve 6. sınıflarımızda öğrencilerimize yol gösterip buna uygun olarak fiziksel aktivite yapmaları sağlanılmaktadır. 

Temel hareket ve birleştirilmiş hareket becerilerinin kazandırılmasının yanı sıra 7. ve 8. sınıf öğrencilerimize bireysel ve takım sporlarına ait özelleştirilmiş hareket becerilerini kazandırılması amaçlanmaktadır. 

Tüm sınıf düzeylerimizde, öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelilşimlerine katkı sağlamak amacıyla farklı spor branşlarında sınıflar arası turnuvalar ve etkinlikler düzenlenilmektedir. TED Ankara Koleji Vakfı Özel Ortaokulu olarak yaklaşık 15 spor branşında ve 25 farklı kategoride okullar arası spor müsabakalarında 500 öğrenci ile okulumuz temsil edilmektedir.

 

View the embedded image gallery online at:
https://tedankara.k12.tr/index.php/beden-egitimi#sigProIdeff70c85e4