Dünya Felsefe Günü

DÜNYA FELSEFE GÜNÜ

Felsefe bir düşünme biçimidir ve bir tür bilgidir. Felsefenin konusu insan ve insan eylemleridir, onların ardındaki değerleri, insan-dünya- bilgi arasındaki ilişkileri inceleyen bir bilgi dalıdır. Bir “duruş” ve “bakış” şeklidir.

“Felsefe bilmeyen insan, edebiyatçı da politikacı da olamaz” diyerek felsefeyi “evren karşısında insanın akılcı davranışı” olarak tanımlayan Atatürk’ün düşüncelerinde de “Türk Devrimi’nde ve devlet anlayışında da birçok felsefi akımın ve düşünürün etkisi görülmektedir.

DÜNYA FELSEFE GÜNÜ etkinliklerimiz kapsamında TED ANKARA Koleji Vakfı Özel Lisesi Felsefe Zümresi olarak her yıl Kasım ayının 3. Perşembe günü öğrencilerimiz ile birlikte “Felsefece” düşünerek bu duruş ve bakış açısı ile çalışmalar yapıyor ve Dünya Felsefe Gününü kutluyoruz..

Yaratıcı, eleştirel ve analitik düşünen gençlerimiz ile insanlığın karşı karşıya olduğu problemleri, etik değerleri, insan haklarının önemini, değişen dünyanın karşımıza çıkardığı yeni yaklaşımların hayatımıza yansımasını ve daha nice konuları ele alarak, olaylara felsefenin ışığında bakarak yeni pencereler açmaya çalışıyoruz.

Felsefe aracılığı ile yapılan paylaşımlar, sizin kendi uğraşlarınız ile bundan sonra ilgileneceğiz konulara ışık olsun, zihinleriniz gökkuşağının renklerine bürünsün, yolunuz aydınlık, düşünsel dünyanız farklı ve çok renkli olsun…

Dünya Felsefe Günümüz Kutlu Olsun… 

podcast
Gülce Gerek
Dünya İnsan Hakları Günü-Podcast

 

 

f01

 

f02

f03

f04