Sınavlar

SINAVLAR

a.     Yabancı Dil Sınavları

SINAV

DİL

AÇIKLAMA

İLETİŞİM

TOEFL

İNGİLİZCE

IBT dinleme, gramer, konuşma ve yazma becerilerini test etmektedir. Yaklaşık 3 saat sınav süresi olarak belirlenmişitr. TOEFL sınavının geçerlik süresi 2 yıldır.

TOEFL sınav tarihleri, ücretleri ve gerekli diğer bilgileri içeren bülteni Ankara'da Türk-Amerikan Derneği veya www.toefl.org sitesinden temin edebilirsiniz.

Ankara Türk-Amerikan Derneği: Cinnah Cadddesi 20, Kavaklıdere
Tel: (312) 426 26 48

https://www.ets.org/tr/toefl

IELTS

Akademik ve Genel IELTS sınavları vardır, ancak yüksek öğrenim için geçerli olan Akademik IELTS sınavlarıdır. Konuşma, okuma, yazma ve dinleme alanlarındaki İngilizce becerisini test etmektedir.Yüksek öğrenim kurumlarına kabul edilebilmeniz için genelde kabul edilen not 6.0 ve yukarısıdır. Ancak başvurulan ülke ve yüksek öğrenim kurumunun beklentilerine göre bu baraj değişmektedir. IELTS sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır; ancak bazı üniversiteler 5 yıla kadar kabul etmektedir.

 Ankara'da bağlantı kuracağınız adres: British Council - Karum İş Merkezi, İran Caddesi 21, No 437, Kavaklıdere. Tel: (312) 455 36 00

 https://ielts.idp.com/book/IELTS?countryId=212

 https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts

DELF

FRANSIZCA

Delf, dünya çapında geçerli olan bir Fransızca dil seviye tespit sınavıdır. Fransızca dil seviyesini 4 beceri açısından ölçer (okuma, anlama, dinleme anlama, yazılı ifade ve sözlü ifade).

Ayrıntılı bilgi için: Ankara Fransız Kültür Merkezi  Sancak mahallesi Konrad Adenuar Caddesi No:30, 06550 Çankaya Türkiye Tel: (312) 408 82 00

http://www.ifturquie.org/

 

Başvurular kişisel yapılır.

TCF

80 sorudan oluşan bu sınav dinleme, okuma ve dil bilgisi bölümlerinden oluşmaktadır ve düzey gittikçe zorlaşmaktadır. Son bölümde ise bir kompozisyon yazılması gerekmektedir. Bir öğretim kurumuna kabul edilebilmek için gerekli olan puan, başvurulan kurumun koşullarına göre değişmektedir.

TEST Daf

ALMANCA

TestDaF sınavı, dünya çapında geçerli olan bir Almanca dil seviye tespit sınavıdır (TOEFL sınavına benzer). Almanca dil seviyesini 4 beceri açısından ölçer (okuma, anlama, dinleme anlama, yazılı ifade ve sözlü ifade)

 Alman Kültür Merkezi'nde (Goethe Enstitüsü) katılabilirsiniz (Tel: 312 419 52 83) TestDaF sınavı hakkında ayrıntılı bilgi için: www.testdaf.de

 

b.     Amerika Üniversiteleri’ne Kabul Sınavları

SINAV

DİL

AÇIKLAMA

İLETİŞİM

SAT

İNGİLİZCE

SAT (Reasoning and Math Test) sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan, yaklaşık üç saatlik bir genel yetenek ve bilgi testidir. Toplam 1600 üzerinden değerlendirilir. SAT sınavı dijitalleşme sürecine girmiştir.

Ankara Türk-Amerikan Derneği - Cinnah Caddesi 20, Kavaklıdere, Ankara Tel: (312) 426 26 48

https://www.collegeboard.org/

https://www.tedankara.k12.tr/index.php/sat-s-nav-tarihleri

ACT

ACT (American College Testing) İngilizce, Matematik, Fen Bilimleri, Okuma ve Seçmeli Yazma bölümlerinden oluşmaktadır. Sınav 3-4 saat sürmektedir. 36 puan üzerinden değerlendirilmektedir. SAT’ye alternatif bir sınavdır. SAT’den farklı olarak Fen soruları içermektedir ve hızlı cevaplamanın önem kazandığı bir sınavdır.

Ankara Türk-Amerikan Derneği - Cinnah Caddesi 20, Kavaklıdere, Ankara Tel: (312) 426 26 48

http://www.act.org/content/act/en/products-and-services/the-act.html