Haberler

Doç. Dr. Tijen Acar 9. Sınıf Öğrencilerimize “Bağımsızlık İçin Farkındalık” Konulu Konferans Verdi

tijenacar1     tijenacar

PDR Birimimizin koruyucu-önleyici bilgilendirme çalışmaları kapsamında, 6 Nisan 2022 tarihinde Doç. Dr. Tijen Acar tarafından, 9. sınıf öğrencilerimize yönelik Ata Sahne’de “Bağımsızlık İçin Farkındalık” konulu konferans verildi. 

“Sağlıklı yaşamak nedir? Özgürlük nedir?” sorularıyla konuşmasına başlayan Doç. Dr. Acar, “Özgür olmayan kişi çevrenin ve koşulların yönettiği birisidir. Herhangi bir şeye bağımlılığınız varsa özgür olamazsınız.” dedi. Zararlı alışkanlık ve bağımlılık kavramlarına da değinen Doç. Dr. Acar, bağımlılığın bir süreç olduğunu, bağımlılık yapıcı maddelerin kontrol edilemediğini ve herkesin bağımlı olma potansiyeli olduğunu ifade etti. Tütün ve tütün mamüllerinin sağlığımıza olumsuz etkilerinden bahsederek bağımlılık yapan maddelerin hepsinde sürecin aynı şekilde işlediğini, “Tek seferden bir şey olmaz” mitinin doğru olmadığını ve çarenin hiç başlamamak olduğunun altını çizdi.

Doç. Dr. Acar, bağımsızlık için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

-          Öfke kontrolü

-          Tüm bağımlılıklardan sakınmak

-          Teslim olmamak

-          Gerekirse yardım istemek

-          Madde kullanılan ortamlara girmemek

-          Kendini test etmemek

-          Hayatını boş bırakmamak

-          Geleceği düşünmek

Tütün ve tütün mamüllerinin sağlığa ve çevreye zararından da bahseden Doç. Dr. Acar teknoloji bağımlılığına da değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Son DüzenlenmePerşembe, 07 Nisan 2022 10:10